شروع جستجو محصول
نحوه نگهداری و استفاده از ظروف نقره روکش دار

نحوه نگهداری و استفاده مناسب از ظروف نقره روکش دار

همانطوریکه می دانید در سالهای اخیر تولید کنندگان ظروف و مصنوعات نقره ای برای جلوگیری از تغییر رنگ و سیاه شدن آن اقدام به کشیدن لایه ای محافظ بر روی مصنوعات نقره تولیدی خود کرده اند که این لایه بی رنگ و شفاف بوده وقابل رویت و لمس نمی باشد ((البته اگر به طور صحیح ین لایه کشیده شود )) این لایه نازک همچون یک عایق ، نقره را در برابر رطوبت و تاثیرات جوی و اکسیداسیون محافظت کرده و مانع سیاه شدن نقره می گردد و در صورتیکه به هر عنوان این لایه از روی نقره برداشته شود شروع به سیاه شدن می کند که این سیاه شدگی امری ذاتی و طبیعی در مورد فلز نقره می باشد. (یعنی نقره بدون روکش در فاصله زمانی کمی شروع به تغییر رنگ و سیاه شدن می کند.) طول عمر روکش کشیده شده بر روی نقره به مهارت و دقت عمل و مرغوبیت مواد مصرفی بستگی داشته و البته طریقه و نحوه استفاده مشتریان عزیز نیز ملاک می باشد. برای استفاده بهتر و درست از ظروف نقره روکش دار و ثابت ماندن رنگ و جلای آن نکات زیر را رعات فرمایید:

1- نقره هایتان را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب و یا مکانهایی که در آن حرارت زیاد است قرار ندهید مثلا روی شومینه.

2- از شستن ظروف نقره حدالامکان خودداری نمایید. در صورت نیاز با دستمال مرطوب نرم پاک کرده و بلافاصله خشک نمائید.

3- از سائیده شدن و خراشیده شدن نقره هایتان جلو گیری نمائید. گاهآ مشاهدا می شود که موقع تمیز کردن یا جابجایی آنها بی دقتی صورت گرفته و یک خراش کوچک کافی است تا این لایه محافظ از بین رفته و از همان جا شروع به شیاه شدن و تغییر رنگ نمایدو

4- در مورد پاک کردن مصنوعات نقره روکش دار از هیچ نوع ماده پاک کننده استفاده نفرمائید. پمادها و کرم های نقره پاک کن و محلولهای سفید کننده نقره در صورتیکه نقره هایتان بدون روکش باشد می تواند مورد استفاده قارار گیرد ولی برای نقره های روکش دار باعث تخیب روکش و از بین رفتن لایه روئی آن و تشدید و تسریع سیاه شدن آنها میشود . نقره های روکش دار را فقط با یک دستمال کمی مرطوب پاک کرده و بلافاصله خشک نمائید و هیچ نوع ماده پاک کننده به آنها نزنید.

5- از کشیدن نایلونهای چسبناک (نایلون محافظ غذا) بر روی نقره هایتان اجتناب نمایید. مواد موجود در چسب این نایلون ها باعث تغییر شیمیائی در روکش نقره شده و باعث از بین رفتن آنها می شود و نه تنها جلوی سیاه شدگی و تغییر رنگ آن را نمی گیرد بلکه باعث تسریع سیاه شدن آن می شود.

6- موقع خرید به کیفیت و ظرافت کار -- جلا و درخشندگی آن دقت کافی را داشته باشید.

- کار دست و صنایع دستی باید به قدری زیبا و تمیز کار شود که گویای هنر آن باشد نا ایراد آن .

7- از پاک کردن نقره ه به صورت روزمره یا هفتگی اجتناب نمایید.(به صورت افراطی) پاک کردن بیش از حد نقره باعث می شود در هر بار پاک کردن لایه ای از روی لایه محافظ نقره شما کسر شود و به مرور زمان خواهید دید که لایه محافظ کشیده شده کلا پاک شده و نقره شما شروع به سیاه شدن می کند.

8- درصورتیکه قسمت کوچکی از نقره شما سیاه شده و بقیه جاهای آن جلا و رنگ مناسب را دارد نیازی به سفید کاری مجدد و تقبل هزینه اضافی نمی باشد آن قسمتی که سیاه شده با دستمال مرطوب پاک نمائید ((اگر چندین دفعه با فشار ملایم بر روی آن قسمت متمرکز پاک کنید سیاهی از بین رفته و یا کم رنگ میشود در غیر این صورت می توانید فقط برای آن قسمت سیاه شده از آب صابون نیز کمک بگیرید. )) و بعد از کم رنگ شدن و پاک شدن سیاهی مورد نظر محل مذکور و پیرامون آنرا به فاصله نیم سانتی متر با یک لایه لاک بی رنگ ناخن بپوشانید این کار باعث می شود که سیاهی مورد نظر گسترش پیدا نکرده و تا مدتی از نقره هایتان بدون پرداخت هزینه سفید کاری استفاده نمائید . روکشی که بر روی نقره ها کشیده می شود دارای یک عمر مفید می باشد و مادام العمر نیست و بعد از طی دوره ای چندین ساله (10-6 سال) این روکش کارائی خود را از دست داده و شروع به تغییر رنگ می کند و شما مشاهده می کنید که بعد از چندین سال نقره هایتان نسبت به سال قبل آن درخشندگی و سفیدی خود را از دست می دهند و بعد ازچندین سال رنگ آنها ارام ارام متمایل به زرد و بعدها روبه سیاهی می گذارد و این همان زمانی است که نیاز به سفید کاری و کشیده شدن لایه محافظ مجدد می باشید تا نقره مورد نظر شما دقیقا مثل روز اولش شود.

9- امکانا نقره هایتان را از محیط های مرطوب مثل آشپزخانه دور نگه دارید.

10- در صورتیکه تصمیم به نقاشی ساختمان و تجدید رنگ خانه دارید آنها را در داخل نایلون های معمولی قرارداده و سر نایلون را محکم ببندید و تا 15 روز بعد از اتمام نقاشی ساختمان آنها را باز نکنید چونکه بخارات موجود ناشی از نقاشی ساختمان روی روکش نقره های شما تاثیر می گذارد.